دنیای فناوری

دو شرکت ایرانی دیگر تفاهمنامه ای برای خرید ۷۳ هواپیما با شرکت ایرباس امضا کردند

902

 

دو شرکت هواپیمایی ایران در نمایشگاه هوایی پاریس دو تفاهمنامه برای خرید ده‌ها فروند هواپیمای مسافربری از شرکت ایرباس امضاء کردند. به گزارش روز پنج‌شنبه اول تیرماه سایت رسمی شرکت فرانسوی ایرباس، اولین تفاهمنامه با شرکت هواپیمایی زاگرس برای فروش ۲۸ فروند هواپیمای مسافربری امضاء شد که شامل هشت فروند از نوع «ای ۳۲۰ نئو» و ۲۰ فروند «ای ۳۳۰ نئو» هست. این گزارش می‌افزاید که شرکت زاگرس هم اکنون ۱۱ هواپیمای «ای ۳۲۰ سئو» ایرباس را در ناوگان هوایی خود دارد.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

سید علیرضا موسوی مدیر عامل شرکت هواپیمایی زاگرس در مراسم امضای این تفاهمنامه گفت که تفاهمنامه جدید در راستای نوسازی ناوگان این شرکت، همچنین توسعه پروازها در داخل و خارج کشور امضاء شده است.

فابریس برژیه، مدیر عامل ایرباس، نیز از تمایل این شرکت برای همکاری با شرکت‌های ایرانی گفت که اجرایی شدن تفاهم‌نامه یاد شده منوط به صدور مجوز صادرات این محموله‌ها به ایران از سوی دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا است.

>>سومین هواپیما ایرباس (Airbus 330-200) وارد کشور شد

این شرکت فرانسوی همزمان در گزارش دیگری که در سایت رسمی خود منتشر کرد، از امضای تفاهنمامه صادرات ۴۵ هواپیما از نوع «ای ۳۲۰ نئو» با شرکت هواپیمایی «ایران تور» خبر داد.

این گزارش می‌افزاید این نخستین بار است که ایران ایرتور طی ۴۵ سال فعالیت خود از شرکت ایرباس هواپیما خریداری می‌کند.

شرکت ایرباس به ارزش تفاهمنامه‌های امضاء شده نکرده است، اما خبرگزاری تسنیم روز پنجشنبه از قول مرضیه جعفرزاده مدیر روابط عمومی هواپیمایی «ایران ایرتور» گزارش داد که‌ ارزش تفاهمنامه امضاء شده میان این شرکت و ایرباس حدود ۴.۵ میلیارد یورو است.

وی با اشاره به مذاکرات ۱۸ ماهه با مدیران هواپیماسازی ایرباس اظهار داشت:‌ با بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته، در مجموع ۴۵ فروند از خانواده «ای ۳۲۰ نئو» با ظرفیت‌های متفاوت از ۱۰۰ تا ۲۴۰ صندلی خریداری شده که به مرور به ناوگان هواپیمایی ایران ایرتور اضافه می‌شوند.

ایرباس قبلا قرارداد صادرات ۱۰۰ هواپیما به ایران را امضا کرده بود که تحویل آنها به ایران اخیرا آغاز شده است.

در این میان عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما از امضای تفاهمنامه‌های جدید اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

خرید هواپیما ایرباس توسط شرکت زاگرس و ایران ایر تور (2)

ایرباس در نمایشگاه هوایی پاریس توانسته که سفارش ۳۲۶ فروند هواپیما به ارزش ۴۰ میلیارد دلار دریافت کند. این در حالی است که شرکت آمریکایی بوئینگ از رقیب خود ایرباس پیشی گرفته و تاکنون سفارش ۵۷۱ فروند هواپیما دریافت کرده که ارزش آنها بالغ بر ۷۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است.

سایت صداوسیما طی گزارشی روز پنج شنبه نوشت که آخوندی امروز برای سفری سه روزه وارد فرانسه شد.

این اولین سفر یک وزیر از ایران به فرانسه پس از انتخاب مجدد حسن روحانی و انتخاب امانوئل مکرون به عنوان روسای‌جمهوری ایران و فرانسه است.

>>بعد از بوئینگ و ایرباس ، هواپیما های ای تی آر در راه ایران + ویدئو

در همین حال، گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس حاکی است که ایرباس در نمایشگاه هوایی پاریس توانسته که سفارش ۳۲۶ فروند هواپیما به ارزش ۴۰ میلیارد دلار دریافت کند.

این در حالی است که شرکت آمریکایی بوئینگ از رقیب خود ایرباس پیشی گرفته و تاکنون سفارش ۵۷۱ فروند هواپیما دریافت کرده که ارزش آنها بالغ بر ۷۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است.

منبع : Mashable

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.