دنیای فناوری

تصویر بی نظیر از صورت فلکی شکارچی و سحابی های اطرافش

715

 

صورت فلکی شکارچی به سه ستاره‌ی کمربند جبار محدود نمی‌شود و منزلگاه پدیده‌های خیلی شگفت‌انگیزی است. تمام این صورت‌فلکی، پر از سحابی‌های نورانی و خیره‌کننده است. برای ثبت آن‌ها، در اصطلاح عکاسی باید نوردهی زیادی انجام داد. عکسی که می‌بینید، حاصل ۲۱۲ ساعت نوردهی (حدود ۸.۸ شبانه‌روز) در شب‌های صاف مختلف سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ است. در نهایت ۱۴۰۰ نوردهی روی هم و در کنار هم قرار گرفتند تا این تصویر از صورت فلکی شکارچی که قطر آن به اندازه‌ی ۴۰ برابر ماه کامل است، تشکیل شود.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

یکی از سحابی‌های خیلی جالبی که در این عکس دیده می‌شود، «حلقه‌ی برنارد» (Barnard’s Loop) است که مثل هلالی سرخ‌رنگ در سمت چپ ستاره‌های این صورت فلکی دیده می‌شود. آن سحابی بزرگ و دایره‌ای شکل در بالای عکس، با نام «لاندا شکارچی» شناخته می‌شود. سحابی گل‌سرخ هم در قسمت سمت چپ عکس دیده می‌شود.

ستاره‌ی نارنجی رنگ بزرگی که در بالای عکس دیده می‌شود، «ابط‌الجوزا» نام دارد و ستاره‌ی بسیار پرنور سمت راست و پایین عکس هم «رجل‌الجبار» است. از دیگر سحابی‌های مشهور می‌توان به «سحابی سرجادوگر»، «سحابی شعله»، «سحابی موی روباه» و «سحابی سر اسب» اشاره کرد. سه ستاره‌ی مشهور کمربند شکارچی را هم می‌توان در مرکز عکس و رو به پایین سمت راست دید.  مکان دقیق سحابی‌ها و ستاره‌ها را می‌توانید در تصویر زیر ببینید.

Untitled-1

 برای مشاهده‌ی عکس در ابعاد بزرگتر روی این لینک کلیک کنید.

عکس از «استانیسلاو وولسکی» (Stanislav Volskiy)

منبع : NASA

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.