دنیای فناوری

دمای CPU کامپیوتر را مشاهده و کنترل کنید

1,279

hotcpu

هر کس مختصر آشنایی با کامپیوتر داشته باشد می‌داند که بار اصلی محاسبات و پرداز‌ش‌های اجام شده در آن بر عهده پردازنده مرکزی یا همان CPU است. از همین رو طبیعی است که بیشتر از سایر قطعات درون کامپیوتر داغ شود. در مورد درجه حرارت ایده‌آل این قطعه باید گفت که هرچه خنک تر باشد (دمای اتاق) عملکرد و طول‌عمرش بالاتر خواهد رفت و چنانچه دمای آن بیش از حد بالا رود عملکردش به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. البته تمامی CPUها در صورت داغ شدن بیش از حد معین، بصورت اتوماتیک خاموش خواهند شد تا آسیبی به آنها وارد نشود.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

گرچه هر پردازنده‌ای دمای عملکرد مشخصی دارد (می‌توانید مشخصات و دمای مناسب برای پردازنده خود را در این آدرس ببینید) اما بطور کلی می‌توان گفت دمای یک CPU باید بین ۴۵ تا ۵۰ درجه سانتیگراد باشد و حتی المقدرور به ۶۰ نرسد.

در مورد اینکه چگونه می‌توانید دمای CPU کامپیوترتان را مانیتور و کنترل کنید باید بگوییم کافیست نرم افزار بسیار کاربردی SpeedFan را از این آدرس دانلود و نصب نمایید. این برنامه علاوه بر نمایش دمای کلیه قطعات داخل کامپیوتر، به کاربر این اجازه را می‌دهد که با تغییر سرعت فن، دما را در در حد مشخصی ثابت نگه دارد.

 

speedfan

البته یادتان باشد که بهتر است به جای تغییر سرعت فن برای کنترل دما، دنبال راهکار‌های اساسی‌تری برای پایین آوردن درجه حرارت داخل کامپیوتر باشید. در آینده‌ای نزدیک آی تی رادار مقاله‌ای در زمینه راهکار‌های کم کردن دمای درون کامپیوتر خدمت شما عزیزان ارایه خواهد نمود.

منبع: pcadvisor

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.