دنیای فناوری

سفر مجازی به مریخ

299

 

در حالی که امکان دیدن سطح سیاره مریخ تا چند سال آینده برای ما، از سطح زمین، ممکن نیست، اما ناسا قول داده که جانشین هیجان‌انگیزی به جایش ارائه کند.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

ناسا در صفحه فیس بوکش اعلام کرده که به زودی نقشه ۳۶۰ درجه‌ای را که از عکس‌های ارسالی توسط روبات‌های مریخ‌پیما ساخته شده، ارائه می‌کند. در ویدویی که ناسا در صفحه فیس‌بوکش منتشر کرده، نشان داده شده که چطور کاربران می‌توانند بر روی بخش‌های مختلف نقشه کلیک کنند، جهت دوربین را عوض کنند و به طور مجازی در مریخ جولان دهند. سفری که می‌شود آن را حتی با تلفن‌های هوشمند انجام داد.

این تصویر ۳۶۰ درجه‌ای از ۵۷ تصویری که توسط کاوشگر مریخ در تاریخ ۱۹ ژانویه امسال (اوایل دی ماه) گرفته شده تشکیل شده است. این تصاویر توسط یکی از «دست» های این کاوشگر که یک «چوب سلفی‌گیر» به آن وصل بوده گرفته شده‌اند. این عکس‌ها از بخش «بگنالد دون» که در بخش شمال غربی کوه «شارپ» در مریخ قرار گرفته است به زمین فرستاده شده‌اند.

ناسا با تشویق کاربران فیسبوک به استفاده از این نقشه در تلفن‌های هوشمند نوشته است: از تلفن‌هایتان استفاده کنید و سطح مریخ را بپیمایید.

مارک زاکربرگ، مؤسس و رئیس فعلی فیس بوک، با انتشار مجدد این ویدو در صفحه شخصی خودش نوشته است که «این تنها آغاز آن چیزی است که ما با فن‌آوری تکنولوژی مجازی می‌توانیم به انجام برسانیم.»

زاکربرگ این تجربه را «کاملاً شگفت‌انگیز» خوانده است.

ناسا امیدوار است در تابستان امسال امکان تجربه این چنینی را برای بخش‌های دیگر مریخ هم فراهم کند. مأموریت کاوشگر مریخ، یافتن نشانه‌هایی از حیات در گذشته کره مریخ بوده است و تاکنون توانسته شواهدی از رودخانه‌ها و دریاچه‌هایی را که در گذشته در سطح این سیاره جریان و وجود داشته‌اند پیدا کند.

کاوشگر بعدی قرار است در سال ۲۰۱۸ در سطح کره مریخ فرود بیاید و با حفر سوراخ‌هایی به عمق دو متر به بررسی حیات در گذشته و حال سیاره مریخ بپردازد. این کاوشگر از استاندارد پاکیزگی بالاتری نسبت به کاوشگر کنونی برخوردار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.