دنیای فناوری

تماشا کنید : فضاپیمای دان تصاویری از یک کوه هرم‌گونه نورانی در سطح سیاره سرس به زمین فرستاد

777

 

ناسا ویدیویی از گشت و گذار بر فراز سیاره کوتوله سرس را منتشر کرد. در این ویدیو نقاط نورانی اسرارآمیز همچنان حضوری پر رنگ دارند و حالا یک کوه هرم‌گونه نورانی نیز به جمع ناشناخته‌های این سیاره اضافه شده است.  همزمان با نزدیک‌شدن بیشتر فضاپیمای «دان» به سیاره کوتوله «سرس»، بیش از پاسخ به ابهامات، سوالات بیشتری برای ما به وجود می‌آید.  

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

 در آخرین ویدیویی که از شبیه‌سازی داده‌ها و تصاویر به دست آمده از این سیاره کوتوله منتشر شده، ناسا روی نقاط نورانی اسرارآمیز درون یکی از گودال‌های بزرگ سرس تاکید داشته است. این گودال عظیم الجثه عمقی ۲ مایلی و قطری ۶۰ مایلی دارد. در این ویدیو بار دیگر تاکید شده که عامل این بازتابش نور مشخص نیست و دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند از ترکیبات شیمیایی این نقاط نورانی سر در بیاورند؛ هر چند بسیاری احتمال می‌دهند که این ماده یخ باشد.  

علاوه بر این، در ویدیو کوه هرم‌مانندی نیز دیده می‌شود که ارتفاعی ۴ مایلی دارد. این کوه نیز در نوع خود اسرارآمیز است. یک سمت آن مانند بیشتر سطح سیاره، تاریک است اما وقتی که به طرف دیگر کوه می‌آییم با همان درخشندگی مشابه با نقاط نورانی روی سرس مواجه می‌شویم.  

عامل این تفاوت‌ها چیست و آیا می‌تواند از اسرار عملکرد مواد بر روی سرس پرده بردارد؟ دان بار دیگر از اواسط ماه آگوست (ماه جاری میلادی) وارد فاز عملیاتی خواهد شد و این بار مشاهدات از فاصله ۹۰۰ مایلی (سه برابر نزدیک‌تر از فاصله کنونی) سرس انجام خواهد شد.  

ویدیوی منتشر شده توسط ناسا را از این لینک دانلود و مشاهده کنید.

منبع : Nasa

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.