دنیای فناوری

مشاهده مستقیم شکل گیری سیاره ای حول یک ستاره

699

1410262801391_11

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان به رهبری دانشگاه کلمسون آمریکا، شکل‌گیری یک سیاره را در اطراف ستاره‌ای به فاصله ۳۳۵ سال نوری از زمین به طور مستقیم مشاهده کرده‌اند.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

محققان انتشار گاز مونوکسیدکربن را شناسایی کردند که نشان می‌داد یک سیاره حول ستاره‌ای نسبتا جوان به نام HD100546 مدارگردی می‌کند. این پروتو سیاره، دومین سیاره‌ مشاهده‌شده‌ای است که حول این ستاره مدارگردی می‌کند.

نظریه‌های فراوانی پیرامون چگونگی فرآیند شکل‌گیری کامل سیارات وجود دارند اما چنانچه یافته‌های مطالعه جدید تایید شوند، این یکی از نخستین بارهایی خواهد بود که دانشمندان رخداد شکل‌گیری سیاره‌ای را به صورت مستقیم مشاهده کرده‌اند.

به گفته «سین بریتاین»، دانشیار نجوم و اخترفیزیک دانشگاه کلمسون، کشفیات جدید به منجمان امکان آزمایش نظریه‌های موجود و کسب اطلاعات بیشتر درباره شکل‌گیری سیستم‌های خورشیدی از جمله منظومه شمسی را می‌دهند.

برای بیش از یک دهه محققان حاضر در این مطالعه تعدادی از قدرتمندترین تلسکوپ‌های زمینی را روی ابر گاز و غبار دیسکی‌شکلی متمرکز کرده‌ بودند که ستاره HD100546 را احاطه کرده است. این ستاره حدود ۲٫۵ برابر بزرگ‌تر و ۳۰ برابر شفاف‌تر از خورشید است و در صورت‌فلکی مگس جنوبی (Musca) قرار دارد.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Astrophysical منتشر شد.

منبع : ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.