دنیای فناوری

نامی را که برای شبکه وایرلس یا روتر خود انتخاب می کنیم چه اطلاعاتی را برای دیگران فاش می کند

829

 

شاید نامی که برای شبکه وایرلس انتخاب می کنیم، خیلی مهم به نظر نرسد، اما در واقع پنجره ای است برای معرفی ما به یک دنیای مرتبط و متصل به هم؛ یکی از مواردی که هر فرد بعد از خرید یک روتر و انجام تنظیمات آن باید در موردش تصمیم بگیرد، انتخاب نام برای شبمه وایرلس است. معمولا نام هایی که انتخاب می شوند، گویای شخصیت کاربر هستند.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

نوع رفتار و شخصیت هر کس بر نام هایی که انتخاب می کند، تاثیر می گذارد. اما چه چیزی باعث می شود یک ویژگی فنی ساده به یک بیلبورد شخصی تبدیل شود؟ امبر برتون یکی از سخنرانان ارشد در حوزه ارتباطات و رسانه های دیجیتال که در حال حاضر مشغول تحقیق و بررسی روی هویت های دیجیتالی است، نام گذاری شبکه های وایرلس را به تیشرت دیجیتالی تشبیه می کند.

همه ما در دوران نوجوانی دوستانی داشتیم که تیشرت هایی با طرح های خاص به تن می کردند. معمولا جمله هایی روی این لباس ها نوشته می شود که عکس العمل عموم را در پی خواهد داشت.

البته در بین نام هایی که برای روتر انتخاب می شوند، می توان به مواردی اشاره کرد که عمدا و برای آزار و اذیت سایرین انتخاب می شوند. اما اکثر آن ها تا حدودی محرمانه هستند. چرا ما همیشه اسم های خاصی را انتخاب می کنیم و این نام ها گویای چیزی از وجود ماست؟

برتون اعتقاد دارد نام هایی که ما انتهاب می کنیم در واقع تلگراف کردن شخصیت و هویت خودمان براساس شرایطی است که داریم. این کلمات بیان کننده روشی است که دوست داریم خودمان را  معرفی کنیم و نشان دهیم.

اگر یک اسم مضحک یا یک عبارت جالب از زبانی که به آن گوش می کنیم را انتخبا کنیم، درواقع در حال پخش هویت خود هستیم.

اما وقتی صحبت از نام شبکه به میان می آید، کمی اوضاع پیچیده می شود. نه تنها از طریق اسمی که برای شبکه انتخاب می کنیم در حال برقراری ارتباط با دنیای بیرون هستیم، بلکه از دیگران میخواهیم خود را با آن تطبیق دهند و بپذیرند.

برتون می افزاید: انتخاب نام های غیر معمول و عجیب، بیشتر شرایط صاحب آن را بازگو و دریافت کننده را مجاب به پذیرفتن آن می کند. چون دریافت کننده چاره ای جز کلیک کردن و پذیرفتن آن ندارد. به عنوان مثال، اگر کسی در تگزاس آمریکا یک نام نیادپرستانه را برای شبکه خود انتخاب کند، باعث تعجب دیگران نمی شود، بلکه باعث طبیعی شدن شرایط و قبول همکاری از طرف دیگران است.

فردریکو میلز که در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارد، به منظور تحقیق در این خصوص پروژه وای ای برلین را راه اندازی کرد: نقشه ای از شهر برلین با انبوهی از نام های شبکه که در هم تداخل کرده اند. وی زمانی که در تلاش بود یک ارتباط وای فای را از گوشی خود در داخل قطار در حال عبور از داخل شهر بود، نام ها دائم در حال تغییر بودند؛ برخی خنده دار، برخی شخصی و برخی اسرارآمیز. از این ایده که خیابان ها مجموعه ای از پیام های محرمانه به نقاط مختلف دنیا بودند، لذت بردم.

روتر (2)

وای فای شخصی میلز EasyBox-876524 نام دارد. وقتی از او سوال شد این نام چه چیزهای را درباره او بازگو می کند، وی گفت: من به قدری تنبل هستم که حوصله ندارم یک نام را عوض کنم.

ولی پروژه وی دنیایی از نوآوری های مبتنی بر روتر را نمایان ساخته است. میلز می گوید: محبوب ترین من آن هایی هستند که پیامی را به همسایه های خود انتقال می دهند: لطفا صدای موسیقی خود را کم کنید! نزدیک سوپر مارکت سر و صدا خیلی زیاد است! و فرزندان بی ادبی دارید!

تحقیقات میلز باعث آشکار شدن فعل و انفعالات عجیبی هم شده است، برخی از نام هایی که در یک منطقه استفاده شده شباهت زیادی به هم دارند و همگی  معنای مشابهی دارند. به همین دلیل، وی و همکارانش در حال رمزنگاری کردن از این نام ها هستند.

به عنوان مثال، یکی از این نام ها Prinzessin Anabell بود که بعدا مشخص شد نام یک کاراکتر انیمیشنی در یکی از برنامه های کودک کشور چک اسلواکی است. Reichts Nach Genfش یکی دیگر از این نام ها است که ارجاعی به یک داستان مصور بسیار جنجالی است.

درحالیکه نام روترها می تواند برای انتقال پیام های جالب، خنده دار یا شخصی استفاده شود، اما زمانی که به دست هکرها بیافتد، شرایط فرق می کند و میتواند کمی خطرناک باشد.

آرون سینگر مدیر سرویس تحویل در Pulsar Online که یک شرکت امنیت اینترنتی است، توصیه می کند پیش از کلیک کردن روی چیزی که به نظر یک وای فای با دسترسی باز است، خوب فکر کنید.

شاید هکرها یک هات اسپات وای فای ساختگی با نام BT Openreach را تنظیم کرده باشند. وقتی شما با کلیک آن را انتخاب می کنید، اطلاعات مربوط به بانک داری اینترنتی یا شبکه های اجتماعی خود را بارگذاری می کنید. در حالی که هکرها پشت پرده در حال دزدیدن اطلاعات شما هستند. آن ها حتی می توانند خود را در ظاهر روتر شخصی شما جا بزنند. این ها از جمله مواردی است که اتفاق می افتد.

علاوه بر تمام مسائلی که در بالا به آن ها اشاره شد، یک دلیل دیگر هم برای انتخاب نام ها دخیل است. با این که خیلی از نام هایی که برای شبکه های وای فای انتخاب می شوند براساس اتفاقات خنده دار یا با مصمون در آن برهه از زمان هستند، اما در نهایت همه این نام ها زودگذر و فانی هستند. شعاری که امروز به نظر ما جالب می آید خیلی زود تکراری، خسته کننده و بی معنا می شود. انسان ها همواره در حال ارزش گذاری های دوباره بر روی چیزهایی هستند که آن ها را به دنیای عظیم بیرون معرفی می کند. حتی کسی که در تگزاس آمریکا زندگی می کند و امروز دارای عقاید نژاد پرستانه است، ممکن است بعد از مدتی به اشبتاهات خود پی ببرد و وقتی این اتفاق بیافتد، تغییر تنها به اندازه یک کلیک فاصله دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.