دنیای فناوری

ادعای عجیب استیون هاوکینگ : خدایی در کار نیست !!

5,286

C01808B6-BC75-4912-BBD7-A2FB6688EC56_w640_r1_s

استیون هاوکینگ، کیهان‌شناس و فیزیکدان نظری برجسته بریتانیایی، در اظهار نظری جنجالی و جدید با قطعیت و یقین اعلام کرد که «خدایی وجود ندارد».

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

به گزارش وب‌سایت «سی‌نت»، سابق بر این و بر پایه نوشته‌های پیشین هاوکینگ تصور بر این بود که این نابغه جهان معاصر در پهنه اندیشه خود روزنه‌ای هر‌ چند کوچک را برای وجود نوعی الوهیت باقی گذاشته است. با این همه، این پژوهشگر و نویسنده سرشناس اینک در اظهار نظری تازه، در گفت‌وگو با نشریه «ال‌ موندو» چاپ اسپانیا تصریح کرده است که به باور وی «ال موندو حاصل پدیده‌های علمی قابل توضیح است». توضیح آن که «ال موندو» در زبان اسپانیایی به معنای «جهان» است.

آقای هاوکینگ این بار آشکارتر از همیشه در پیشگاه جهانیان می‌گوید که پیدایش جهان هستی نتیجه اعجاز و آفرینش به دست یک وجود برتر نیست. این کیهان‌شناس نابغه در بخشی از مصاحبه فوق با «ال موندو» گفت: «طبیعی است که پیش از درک دانش به خلق هستی به دست یک خداوندگار باور داشته باشیم. اما اکنون و در این عصر، دانش توضیحی مجاب‌کننده‌تر در اختیار ما قرار می‌دهد.»

خبرنگار «ال موندو» در ادامه باز از نظریه پیشینِ هاوکینگ در کتاب «تاریخچه مختصر زمان» مبنی بر «کمک دانش به درک اندیشه خداوندگار توسط بشر» پرسیده است. هاوکینگ در پاسخ توضیح داد: «منظور من در آنجا این بود که اگر بر همه چیز عالم شویم، به درک اندیشه خداوند نیز نائل خواهیم آمد،‌ با این قید که اساساً خدایی وجود داشته باشد، که این چنین نیست. من خداناباور هستم.»

هاوکینگ در ادامه افزود: «دین به معجزه باور دارد، اما چنین رخدادهایی با علم ناسازگارند.» به‌رغم باور این دانشمند پرآوازه بسیاری در سراسر جهان همچنان به وجود خدا باور دارند. برای نمونه، بسیاری با تدقیق در چشم آدمی به تفکر فرو می‌روند که اگر نبود وجودِ یک خداوند دانا و توانا پدید آمدن «این گلوله چربی» را چگونه می‌توان از دیدگاه علمی توضیح داد.

با این همه هاوکینگ بی‌اعتنا به چنین نظراتی چندی بود که در عالم اندیشه به سوی اعلام حکم قاطع خود در باب نیستی خدا حرکت می‌کرد. هاوکینگ – که مدیر مرکز کیهان‌شناسی نظری دانشگاه کمبریج در بریتانیا نیز هست – طی یک سخنرانی معروف در سال گذشته توضیح داد که جهان هستی چگونه بدون وجود خدا به وجود آمده است: «خدا پیش از این خلقت مقدس چه می‌کرده؟ آیا در تدارک دوزخ برای مردمی بوده که چنین پرسش‌هایی دارند؟»

فیزیکدان نظری بریتانیایی همچنین به «ال موندو» گفت: «به نظر من، ورای دسترس ذهن بشر هیچ بُعدی از واقعیت وجود ندارد.» استیون هاوکینگ پیشتر در سال گذشته نیز در حاشیه اکران فیلم مستندی درباره زندگی خود گفته بود که حیات پس از مرگ «افسانه» است؛ وی در عین حال زندگی ابدی بشر را از طریق «کپی کردن مغز بر روی رایانه» ممکن دانسته بود.

این نخستین بار نیست که هاوکینگ در دنیای رسانه‌ها حضور پیدا می‌کند. پیشتر کتاب او به نام «تاریخچه مختصر زمان» جزء پرفروش‌ترین‌ها شده است و شخص هاوکینگ نیز در سریال‌های تلویزیونی «پیشتازان فضا»، «خانواده سیمپسون» و سریال کمدی «بیگ‌بنگ تئوری» در نقش خود ظاهر شده است

منبع : Cnet

5 نظرات
 1. Ehsan می گوید

  اگر از بعد زمان خارج شویم قبل و بعدی وجود ندارد که بخواهیم بگوییم قبل از این خدا چه می کرده یا بعدش چه شده و سوالاتی از این قبیل و طبق نظریه طناب البته اگر اشتباه نکنم توده هایی موازی هم وجود دارند که قوانین کاملا متفاوتی دارند و دنیای ما تنها یکی از لایه های آن است. و طبق گفته های خود داشنمندان اروپایی که در این زمینه تحقیق کرده اند بسیاری از قوانین به طور کلی متفاوتند به گونه ای خارج از درک ما هستند مثلا اختلاف بین دو نقطه بر واحد زمان سرعت نیست و یا زمان وجود ندارد و …

  یادم میاد در یکی از سخنرانی های جناب کطهری نیز سوالی پرسیده شد که خدا قبل از خلقت زمین چه می کرده

 2. Mahbub می گوید

  یکی مث این که اینقد غرق علم بجای شناخت خدا میگه خدایی نیست….. چه واژگونه داره حرکت میکنه!! این نظم شگفت عالم رو اهل خرد میبینند… جای تاسف که خیلی ها رو هم ممکن گمراه کنه

 3. atheism می گوید

  به نظر من ادم هرچقدر علم بیتری داشته باشه مسلما فهم بیشتری هم داره…پس ایشون به یه فهمی رسیدن که این حرفو می زنن و ما هنوز به اون فهم نرسیدیم…

  1. عبدالله می گوید

   صدو بیست وچهار هزار انسان صادق با قاطعیت گفتند، ای انسان تو ریشه داری. ولی انسان در پی اثبات این است که من ریشه ندارم. خب برو بمیر هاوکینگ جان!طبق نظریه خودت سیاهچاله ها را که این همه فرمول برایشان بافتی، با چشم دیده نمی شود بلکه با آثاری که از خود بروز می دهد ما می فهمیم وجود دارند، خدای عالم هم از آثارش شناخته می شوند. خدا با فرمولهای تو نابود نخواهد شد.

 4. اصغر می گوید

  روحش شاد، ای کاش همه مردم به این سطح از  شعور و دانش برسند و بدون دلیل هر چیزی رو قبول نکنند. نابغه قرن ممنون از علمی که در اختیار ما قرار دادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.