دنیای فناوری

دوربین های عمق سنجی به زودی در گوشی های هوشمند اپل

3,635

 

نقشه‌برداری عمق ظاهرا یکی از قطب‌های عمده‌ی بعدی توسعه برای فناوری‌هایی نظیر واقعیت مجازی و واقعیت افزوده محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد اپل نیز به این مسئله واقف است. این شرکت پتنتی را با نام «موتور اسکن عمق» ثبت کرده است که شامل استفاده از فرستنده‌ای می‌شود که پرتوهای نور را انتشار می‌دهد و اسکنری که آن پرتوها را به منظور تشخیص عمق اسکن می‌کند.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

این پتنت استمرار پتنت‌های مختلفی محسوب می‌شود که تاریخ ثبت آن‌ها به سال ۲۰۱۲ بازمی‌گردد. در نتیجه اپل بدون شک از مدت‌ها پیش در فکر توسعه‌ی چنین فناوری رو به رشدی بوده است. هرچند براساس تصاویر پتنت به‌نظر می‌رسد که این فناوری احتمالا در کامپیوترهای مک به‌کار گرفته خواهد شد؛ اما تصور استفاده از آن در آیفون‌ها با کاربرد بسیار بیشتر کار چندان دشواری نیست.

نقشه‌های عمق در شرایط مختلفی می‌توانند سودمند باشند. آن‌ها نه‌تنها قادر به ایجاد تصاویری فراگیرتر در یک گوشی هستند؛ بلکه می‌توانند به ثبت محتوای واقعیت افزوده و همچنین گیمینگ فراگیر نیز کمک کنند. این فناوری همچنین در کنار فرستنده و اسکنر مجهز به پردازنده‌ای است که با استفاده از اطلاعات دریافت‌شده به ایجاد تصویر عمق کمک می‌کند.

اپل (3)

اپل تنها شرکتی نیست که روی نقشه‌های عمق کار می‌کند. ماژول دوربین اسپکترای کوالکام که در پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۴۵ به‌کار رفته است، می‌تواند تعداد گسترده‌ی ۱۰ هزار نقطه‌ی عمق را ثبت کند. فیسبوک نیز برای ساخت یک دوربین پیشرفته‌ی ۳۶۰ درجه با قابلیت پشتیبانی از فناوری‌هایی نظیر عمق‌سنج و برخورداری از آزادی ۶ درجه مشغول همکاری با کمپانی RED است. علاوه بر این، برخی شایعات به این مسئله اشاره می‌کنند که اپل قصد دارد دستگاه‌های جدید واقعیت افزوده عرضه کند یا دست‌کم فناوری واقعیت افزوده‌ی بیشتری برای نسل‌های بعدی آیفون در نظر بگیرد. در نتیجه، قابلیت سنجش عمق می‌تواند برای این شرکت به شدت باارزش باشد.

اپل (2)

البته این احتمال نیز وجود دارد که اپل در نهایت اصلا از چنین فناوری جدیدی استفاده نکند. همان‌طور که می‌دانیم شرکت‌های بزرگ فناوری نظیر اپل معمولا پتنت‌هایی را ثبت می‌کنند که احتمال دارد هرگز رنگ واقعیت به خود نگیرند و این مسئله در مورد این پتنت به‌خصوص از فناوری عمق‌سنج نیز صدق می‌کند. با این حال، اپل در حال حاضر تجربه‌ی استفاده از فناوری تشخیص عمق را در سیستم تشخیص چهره‌ی فیس‌آی‌دی در آیفون ۱۰ دارد. در نتیجه انتظار می‌رود این شرکت تجربیات خود را در دستگاه‌های بعدی‌اش نیز تداوم دهد.


منبع DIGITALTRENDS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.