دنیای فناوری

محققان قطعه‌ی یخ بزرگی در مریخ پیدا کرده‌اند که نشان از وجود آب در این سیاره دارد

1,028

 

بر اساس گزارشی که وب‌سایت اسپیس داده است، این یخ ممکن است توسط برف‌هایی که روی مریخ باریده می‌شده، ده‌ها میلیون سال پیش به‌وجود آمده باشد. این کشف ممکن است خبر از وجود رودخانه‌ها و دریاچه‌ها روی مریخ دهد. یعنی احتمال وجود حیات روی سیاره‌ی سرخ وجود داشته است. 

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

دانشمندان از وجود یخ در زیر سطح مریخ خبر داشتند، اما اخیرا یخ‌هایی که از آب تشکیل شده‌اند را در عرض‌های جغرافیایی پایین و میانی این سیاره پیدا کرده‌اند. آب مهم‌ترین عامل بوجود آمدن حیات روی زمین بوده است و بر همین اساس، محققان می‌گویند که احتمالا موجودات زنده قبلا در مریخ زندگی می کرده‌اند.

458463main_pia13163

«الی برمسن»، از محققان «آزمایشگاه مطالعات ماه و سیارات»، برای پیدا کردن این قطعه‌ی یخ به دهانه‌های برخوردی از مریخ که در منطقه‌ای به نام Arcadia Planitia قرار دارد نگاه کرده‌اند. طبق گفته‌ی تیم تحقیقاتی، این دهانه‌ی برخوردی، برخلاف اشکال بشقابی شکل دیگر دهانه‌ها، شکلی عجیب داشته است. محققان هم با استفاده از داده های مدارگرد MRO ناسا و دوربین HiRISE، شکل عجیب این دهانه‌ی برخوردی را بررسی کردند و از آن مدل‌هایی سه‌بعدی ساختند.

070430.Mars.ice.cap

آن‌ها سپس از با استفاده از مدارگرد ناسا، سیگنال‌هایی به مریخ فرستادند تا مدت زمانی عبور آن‌ها از سطح مریخ را بررسی کنند. سپس مجموعه داده‌ها را با یکدیگر ادغام کردند و نتیجه گرفتند که لایه‌ها از یخ درست شده‌اند. محققان می‌گویند که قطعه‌ی یخ پیدا شده، در زیر سنگ‌پوشه‌های مریخ بوده و است. این قطعه یخ ۴۰ متر عمق دارد.

منبع : Engadget

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.