دنیای فناوری

مریخ نورد “کنجکاوی” در مریخ آب کشف کرد

974

مریخ نورد کنجکاوی

 

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

براساس اندازه گیریهای جدیدی که توسط مریخ نورد کنجکاوی ناسا انجام شده، آب در خاک نرم سطح مریخ کشف شده که شاید منبع خوبی برای مأموریتهای آینده انسان به سیاره سرخ باشد. نمونه های خاک نشان دهنده ۰٫۹۴۶ لیتر آب در هر یک فوت مکعب است که البته به سادگی در دسترس قرار نمی گیرد اما وجود این آب تعیین کننده سایر مواد معدنی در خاک است.

مریخ نورد کنجکاوی ناسا که از آگوست سال گذشته در مریخ حضور داشته و در محوطه ای نزدیک خط استوای مریخ که به آن دهانه برخوردی گیل گفته می شود فرود آمده و قصد دارد از کوه شارپ که در مرکز این دهانه برخوردی است بالا رود. این کوه دارای ارتفاع ۵ کیلومتری است که از سنگها و صخره هایی پوشانده شده که می تواند به دانشمندان کمک کند به اطلاعات جدیدی درباره تاریخ مریخ دست یابد.

روز پنجشنبه ۴ مهرماه دانشمندان ناسا مقالات علمی در مجله ساینس منتشر کردند که طی آن جزئیات آزمایشهای انجام شده به وسیله ابزارهای مختلف علمی کنجکاوی در چهار ماه اولیه حضور این مریخ نورد در سطح سیاره سرخ را منتشر کردند. اگرچه نکات مهم این مأموریت یک ساله در همایشها و نشستهای خبری ناسا مطرح شده اما نتیجه وجود آب در مریخ برای اولین بار به طور رسمی منتشر شده است.

لوری لشین رئیس موسسه علمی رنسلر پلی تکنیک و نویسنده مقاله مجله ساینس که وجود آب در خاک مریخ را نشان می دهد، گفت: ما همواره مریخ را یک سیاره خشک تصور می کردیم، اما کشف آب در سطح خاک مریخ برایمان بسیار هیجان انگیز بود. اگر یک فوت مکعب از خاک مریخ را برداشته و آن را گرم کنیم ۰٫۹۴۶ لیتر آب از آن بدست می آوریم.

حدود ۲ درصد از خاک مریخ از نظر وزنی را آب تشکیل داده است. مریخ نورد کنجکاوی با برداشتن یک نمونه از خاک مریخ که در زیر چرخهای خود قرار داشت و قرار دادن آن در ابزاری که در قسمت شکم خود دارد، اندازه گیری ها را انجام داده است.

لشین اظهار داشت: ما خاک را در محفظه شکم کنجکاوی تا دمای ۸۳۵ درجه سانتیگراد رساندیم و با خارج کردن مواد فرار آن را اندازه گیری کردیم. روش ما برای تشخیص این موارد بسیار حساس است از این رو می توانیم هنگام خارج شدن مواد دیگر آب را شناسایی کنیم.

جدا از آب از خاک گرم شده مریخ دی اکسید سولفور، دی اکسیدن کربن، اکسیژن و سایر مواد معدنی آن که در اثر گرم شدن تجزیه شده نیز کشف شد.زمانی تصور می شد که سطح مریخ دارای آب روان بوده اما امروزه از بین رفته است. تنها منابع مستقیم آب که تاکنون کشف شده یخ در دو قطب این سیاره بوده است.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.