دنیای فناوری

کمپانی رولز رویس سازنده موتورهای بزرگ و تجهیزات مهندسی متحمل ضرر ۵ میلیاردی شد

828

 

رولز رویس، شرکت بریتانیایی سازنده موتورهای بزرگ و تجهیزات مهندسی در سال ۲۰۱۶ حدود ۴ میلیارد پوند (۵ میلیارد دلار) ضرر کرده است. دلایل اصلی این زیان بی‌سابقه سقوط ارزش پوند تحت تاثیر برگزیت و جریمه‌های مربوط به پرداخت رشوه است.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

سود خالص این شرکت در سال ۲۰۱۵ حدود ۸۴ میلیون پوند بوده است.

حدود ۴.۴ میلیارد پوند از این زیان هنگفت ناشی از سقوط ارزش پوند پس از همه پرسی خروج این کشور از اتحادیه اروپاست و حدود ۶۷۱ میلیون پوند آن نیز جریمه‌ای است که این شرکت برای پرهیز از محاکمه به جرم پرداخت رشوه پذیرفته است.

>>معرفی ۵ تا از برترین پیشرانه های جنگنده های حال حاضر جهان + ویدئو

شرکت رولز رویس که موتورهای محصول آن در هواپیماهای ایرباس و بوئینگ مورد استفاده قرار می گیرند اعلام کرد سود آن بدون احتساب مالیات تقریبا در سال ۲۰۱۶نصف شده و حدود ۸۱۳ میلیون پوند بوده است.

کمپانی رولز رویس (2)

این شرکت در بیانیه خود افزود روند کاهش هزینه‌های خود را آغاز کرده و امیدوار است در سال ۲۰۱۷ درآمد و سود آن در حد اندکی بهبود یابد.

وارن ایست مدیرعامل رولز رویس گفت:«سال ۲۰۱۶ بسیار مهم بود چون ما تغییرات بنیادی در شرکت را سرعت دادیم. پیشرفت‌های ما از نظر عملیاتی و تولیدی بیشتر از انتظار بوده است. همزمان در نحوه مدیریت و سازماندهی تغییراتی داده ایم و در برنامه‌های مربوط به کاهش هزینه و افزایش بهره وری پیشرفت خوبی داشته ایم. برای تضمین افزایش سوددهی شرکت باید اقدامات بیشتری انجام بگیرد.»

خبرگزاری فرانسه می افزاید زیان سنگین سالانه رولز رویس در ادامه چند سال کاهش سود این شرکت روی می دهد که دلیل آن کاهش تقاضا در بازار صنایع هوانوردی و کشتیرانی است.

>> نگاهی به هواپیما مسافربری ایرباس A321 ؛ اولین هواپیمای سفارشی ایران

رولز رویس در ژانویه ۲۰۱۶ برای حل پرونده‌های مربوط به ارتشاء مجبور شد ۶۷۱ میلیون پوند جریمه بپردازد. ادارات مبارزه با فساد مالی و اقتصادی در بریتانیا، آمریکا و برزیل علیه این شرکت شکایت کرده بودند. هر چند رولز رویس این جریمه را طی پنج سال پرداخت خواهد کرد و کل رقم را در حسابرسی سال ۲۰۱۶ منظور کرده است.

کمپانی رولز رویس (3)

عامل دیگر در زیان بی‌سابقه این شرکت کاهش حدود ۲۰ درصد از ارزش برابری پوند استرلینگ در برابر دلار آمریکا از ماه ژوئن ۲۰۱۶ و برگزاری رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست.

این باعث شده قیمت کالاهای وارداتی به بریتانیا افزایش یابد و نرخ تورم این کشور به بالاترین میزان طی دو سال و نیم گذشته افزایش یافته است. کارشناسان مالی معتقدند که افزایش نرخ تورم در بریتانیا و بخصوص افزایش قیمت سوخت و مواد غذایی به مرور تاثیر منفی بر میزان خرید مصرف کنندگان را نشان می دهد.

بهای سهام شرکت رولز رویس اوایل وقت سه شنبه ۴.۹ درصد کاهش یافت و بزرگترین بازنده بازار سهام لندن بود.

ولی برخی از صاحبنظران مالی معتقدند اگر دو عامل کاهش ارزش برابری پوند و جریمه سنگینی را که این شرکت پرداخت کرده کنار بگذاریم در مجموع میزان درآمد و سوددهی رولز رویس در سال گذشته چندان بد نبوده است.

منبع : Mashable

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.