دنیای فناوری

بیوگرافی استیو بالمر

604

استیو بالمر

 

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

بیل گیتس ، پل الن و استیو بالمر هر سه از شرکت مایکروسافت و جزو ثروتمندترین مردان جهان به شمار می روند. بیل گیتس ۵۲ ساله با ۵۸ میلیارد دلار در رتبه ی سوم و پل الن دوست قدیمی بیل گیتس با ۱۶ میلیارد دلار در رتبه چهل و یکم و استیو بالمر با ۱۵ میلیارد دلار در رده چهل و سوم ثروتمندترین مردان جهان قرار دارند. نفر سوم مایکروسافت از سال ۲۰۰۰ تا کنون رییس اجرایی شرکت مایکروسافت بوده است.

استیو بالمر اولین فردی در جهان است که توانسته بر اساس سهامی که به عنوان کارمند یک شرکت دریافت کرده میلیاردر شود. آن هم از شرکتی که نه خود و نه افراد خانواده اش موسس آن نبوده اند.

ثروت استیو در سال ۲۰۰۴ میلادی ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است و در رده ی یازدهم میلیاردرهای دنیا قرار داشته است.

بالمر در ۲۴ مارس ۱۹۵۶ در شهر صنعتی دترویت واقع در ایالت میشیگان به دنیا آمد. پدرش فردریک بالمر یکی از مهاجران سوییسی آمریکا و مادرش دورکین یک زن یهودی آمریکایی بود. استیو بالمر به همراه خواهرش در فارمینگتون هیلز جایی که پدرشان یکی از مدیران شرکت فورد بود بزرگ شد. استیو از همان دوران کودکی و نوجوانی علاقه اش را به مدیریت و رهبری یک مجموعه نشان می داد. او که در مدرسه دترویت کانتری دی درس می خواند رهبری تیم بسکتبال مدرسه را بر عهده داشت. او در سال ۱۹۷۲ با نمره میانگین ۴ از مدرسه فارغ التحصیل شد و عنوان دانشجوی ممتاز را از آن خود کرد. در امتحانات SAT نمره ی عالی ۸۰۰ را به دست آورد و از دانشگاه هاروارد بورس تحصیلی دریافت کرد.

در اولین سال ورودش به دانشگاه، رابطه ی دوستی نزدیکی بین استیو بالمر و بیل گیتس، در خوابگاه دانشگاه هاروارد به وجود آمد. در هاروارد استیو بالمر مدیر تبلیغاتی The Hatvard Alvocate و The Harvard Crimson بود. در سال ۱۹۷۷ با درجه عالی مدرک لیسانس در رشته ریاضی کاربردی و اقتصاد از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد. سپس برای دو سال در شرکت Proter & Camble به عنوان دستیار مدیر تولید کار کرد و پس از آن برای گرفتن مدرک فوق لیسانس وارد دانشگاه Stanford Graduate school of business شد. اما یک سال بعد و به محض دعوت بیل گیتس از او برای کار در شرکت مایکروسافت از ادامه تحصیل در دانشگاه منصرف شد.

بالمر کار در مایکروسافت را با عنوان یک مدیر تجاری آغاز کرد و سرانجام در سال ۲۰۰۰ به مدیر اجرایی یکی از سودآورترین شرکت های جهان یعنی مایکروسافت تبدیل شد.

استیو با یکی از کارمندان شرکت مایکروسافت، کانی اسنایدر ازدواج کرد. سه فرزند حاصل این ازدواج است. در ابتدا بیل گیتس حقوق سالیانه ۵۰ هزار دلاری به همراه مالکیت چند درصد از سهام مایکروسافت را به استیو پیشنهاد کرد اما در سال ۱۹۸۱ سهم بالمر از شرکت مایکروسافت ۸ درصد از کل سهام این شرکت شد.

و سرانجام در ژانویه سال ۲۰۰۰ و با کنار رفتن بیل‌گیتس، زمامداری کل مجموعه مایکروسافت به عنوان مدیرعامل به استیو بالمر رسید. در وهله نخست این جانشینی اندکی نامطبوع به نظر می‌رسید چرا که تا آن هنگام بارها مشاهده شده بود که استیو بالمر و بیل‌گیتس در جلسات هیئت مدیره و خارج از آن دچار اختلاف نظر شده باشند و کارشان حتی به مشاجره و فریاد زدن بر سر همدیگر مقابل چشم کارمندان هم رسیده بود.
پس از انتصاب استیو بالمر به سمت جدید، قرار شد او اوضاع مالی شرکت را رفع و رجوع کند و گیتس همچنان بر بخش «نگرش فناورانه» نظارت داشته باشد.
اولین دستاورد بزرگ بالمر پس از ورودش فریم ورک دات‌نت بود که بعدتر به پلتفرمی جامع برای ساخت و توسعه توسط اغلب برنامه نویسان آماتور و حرفه‌ای در جهان تبدیل شد و نسخه‌های متعددی ازآن منتشر و به روزرسانی شدند.
در سال ۲۰۰۳ بالمر تصمیم گرفت ۸ درصد از سهام دوازده درصدی‌اش از مایکروسافت را بین کارکنانش تقسیم کند و برنامه سهامدار شدن تمام کارکنان شرکت را که مدت‌ها بود به فراموشی سپرده شده بود، با جدیت، از سر گرفت.
سرانجام در سال ۲۰۰۹ بیل گیتس تصمیم به ترک کامل مایکروسافت و سپردن کامل عنان این غول نرم افزاری به استیو بالمر را گرفت.
از همان هنگام او سعی کرد شعار معروف خود را «قدرت بخشیدن به مردم با نرم‌افزارهای عالی و درجه یک، هر زمان، هرکجا و روی هر دستگاهی» در مایکروسافت و میان کارکنانش نهادینه کند.

شخصیت
بارزترین خصوصیات بالمر که در این مدت بین کارمندان مایکروسافت شناخته شده است؛ روحیه فوق‌العاده پرانرژی و پشتکار حیرت‌انگیز اوست. وی همواره ادعا کرده کارمندان مایکروسافت را به چشم همکاران و شرکای کاری خود می‌نگرد و نه زیردستانش. چهره جدی و در عین حال بشاش و اندام درشت او، به وی کمک کرده تا توانایی‌های خاص خود را در ارائه و سخنرانی به رخ هم‌ردیفانش بکشد و بسیاری سخنرانی‌های پرشور و حرارت او را در افتتاحیه کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌ها و مراسم مختلف، همپای استیو جابز عنوان کرده‌اند.

آی‌تی‌من پولدار
طبق آخرین آمارها که مربوط به اواخر سال ۲۰۱۱ می‌شود، استیو بالمر هم‌اکنون با حقوق سالیانه ۶۶۰۸۳۳ دلار به اضافه ۶۰۰ هزار دلار پاداش، پولدارترین مدیر ایالات متحده محسوب می‌شود؛ البته نه به واسطه حقوقش! به گواهی مجله معتبر فوربس ثروت مدیر مایکروسافت هم‌اکنون بالغ بر ۵/۱۴ میلیارد دلار است. در واقع آقای بالمر چهل و ششمین فرد ثروتمند دنیا در سال ۲۰۱۱ شناخته شد.


بالمر و دنیای سرگرمی
جالب است بدانید استیو بالمر یکی از طرفداران تیفوسی تیم بسکتبال سیاتل سوپرسونیکز هم هست- یعنی بود! چون سال گذشته وقتی متوجه مشکلات مالی این باشگاه شد، حاضر به پرداخت ۱۵۰ میلیون دلار برای باقی ماندن این تیم در سیاتل، شهر زادگاه خود و تیمش شد. اما به هر حال این دست و دلبازی آقای بالمر هم موثر واقع نشد و تیم سونیکز به شهر اوکلاهما منتقل گشت و اکنون به نام «اوکلاهما سیتی تاندر» شناخته می‌شود.
باز هم بد نیست بدانید درباره استیو بالمر دو فیلم هم ساخته شده است: یکی فیلم«بالمر، پسر بد: مردی که همه کاره مایکرو سافت است» بود که سال ۲۰۰۲ توسط فردریک آلن ماکسول ساخته شد و البته چندان سروصدایی هم نکرد. اما قبل از آن در سال ۱۹۹۹ فیلمی سینمایی با نام «درامی درباره دزدان دریایی دره سیلیکون» ساخته شد که در آن جان دی‌مگیو، بازیگر مشهور هالیوودی در نقش استیو بالمر به عنوان مردی مقتدر و باشخصیت، ایفای نقش ‌کرد.


پالمر و رقبا
سابقه مشاجرات غیر رو در روی بالمر و جابز و میزان تنفری که هریک از این دو از سیاست گذاری‌های کمپانی متبوع رقیبشان داشتند، بر هیچ کس پوشیده نبود. سال ۲۰۰۱، بالمر طی سخنرانی تندی در نیویورک به سیاست‌های قیمت‌گذاری اپل تاخت و گفت:« به نظرم امروزه دیگر خیلی چیزها عوض شده و ورق (به زیان اپل) برگشته است. اقتصاد قوانین خودش را دارد. دیگر اینکه از یک کاربر عادی انتظار داشته باشیم صرفا به خاطر یک لوگو (اشاره به لوگوی اپل) برای یک کامپیوتر با سخت‌افزاری عادی ۵۰۰ دلار بیشتر پول بپردازد، ناخردمندانه و ظالمانه است.»
بالمر عداوت سختی هم با نرم‌افزارهای منبع باز – که نماینده برجسته‌اش لینوکس باشد- دارد (که البته علتش برهمه ما آشکار است!). معروف است او همیشه وقتی اسم کرنل رایگان لینوکس به میان می‌آید، از آن تحت عنوان «سرطانی که هرجا لمحه‌ای از مالکیت خصوصی وجود داشته باشد، خود را بدان می‌چسباند و به گندش می‌کشد» تعبیر می‌کند. و گنو (GNU) را ویروسی می‌داند که همه جا در حال پخش شدن است!
اما اگر از خود استیو بپرسیم، احتمالا بزرگ‌ترین دشمن خود را نه اپل، نه جامعه برنامه نویسان مبنع باز و نه سان و نوول، بلکه شرکت معظم گوگل می‌داند که در این خصوص چندان هم ناحق نمی‌گوید. آخرین صدمه گوگل به مایکروسافت، جدا کردن مارک لوکوفسکی، یکی از مدیران ارشد مایکروسافت و بردن آن به شرکتش بود. انتقالی که وقتی بالمر خبرش را شنید، چیزی نمانده بود با پرت کردن صندلی به سوی لوکوفسکی، آن را نیمه‌تمام بگذارد! خود اریک اشمیت، مدیرعامل کنونی گوگل، می‌گوید یک بار بالمر در برابرش سوگند یاد کرده که روزی گوگل را از بین خواهد برد.
یکی از شدید اللحن‌ترین سخنرانی‌های بالمر علیه گوگل در جریان کنفرانس وب ۰/۲ در سال ۲۰۱۱ در سان‌فرانسیسکو و در گرماگرم نبرد سیستم عامل‌های موبایل گوگل و مایکروسافت ایراد شد که طی آن بالمر بیان داشت:« شما نیازی نیست یک متخصص علوم رایانه باشید تا بتوانید با ویندوز فون کار کنید؛ اما برای کار با یک گوشی اندرویدی… اوه! البته باید باشید! واقعا این موضوع برای من قابل درک نیست که یک گوشی اندرویدی چه چیز هیجان انگیزی دارد.»
گرچه، طولی نکشید که آمارها حکایت دیگری کردند و در مقابل رشد نمایی اندروید در عرض چند ماه، هنوز که هنوز است ویندوز فون ۷ تلاش می‌کند جایگاهی شایسته در میانه بازار شلوغ اسمارت فون‌ها برای خود دست و پا کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.