دنیای فناوری

نگاهی به ۲ فرودگاه مجهز بین المللی ابوظبی و دبی

1,194


امروزه با وجود هواپیماهای مختلف و ایرلاین‌های متعددی که در سراسر دنیا وجود دارد، مسافرت و حمل و نقل بسیار آسان شده است. بعضی از شرکت‌های هواپیمایی با توجه به برخورداری از ناوگان پیشرفته و  مدرن و البته هواپیماهای متعدد خود بیش از دیگر ایرلاین‌ها در این زمینه فعال می‌باشند؛ از جمله این شرکت‌های هواپیمایی می‌توان به هواپیمایی امارات، کوانتاس، لوفت‌هانزا، تای ایرویز و… اشاره نمود.

فرودگاه بین المللی دبی (1)

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

هواپیمایی امارات

نکته مهمی که در خصوص این ایرلاین‌ها وجود دارد این است که معمولا هر یک از آن‌ها یک فرودگاه را به عنوان مرکز اصلی پروازهای خود در کشورشان در نظر می‌گیرند که طبیعتا این فرودگاه‌ها نیز از مجهزترین فرودگاه‌های جهان می‌باشند. در مقاله‌ای که امروز برای شما آماده کرده‌ایم می خواهیم به معرفی ۲ فرودگاه شگفت انگیز کشور امارات یعنی فرودگاه بین‌المللی دبی و ابوظبی بپردازیم. 

>> نگاهی به هواپیما مسافربری ایرباس A321 ؛ اولین هواپیمای سفارشی ایران

فرودگاه بین المللی ابوظبی (Abu Dhabi International Airport)

شاید کمی تعجب کنید اگر بدانید که فرودگاه بین المللی ابوظبی ۴۱۰۰ متر باند دارد، اما این مورد برای فرودگاهی که خود مرکز هواپیمایی مطرح اتحاد می‌باشد، اصلا چیز عجیب و غریبی نیست! به هر حال ایرلاین اتحاد (Etihad Airways) یکی از معروف‌ترین و البته بهترین ایرلاین‌های جهان است.

فرودگاه بین المللی دبی (1)

هواپیمایی الاتحاد

بگذارید کمی به بررسی ویژگی‌های فرودگاه ابوظبی بپردازیم. به کار برده شدن شیشه‌های مایل و روکش‌هایی از جنس آلومینیوم جامد در ساخت این فرودگاه دلیلی ندارد جز کاستن از گرمای شدید هوا در این کشور؛ به علاوه باید گفت که وجود سیستم‌های پیشرفته تهویه مطبوع در نقاط مختلف این فرودگاه  کمک بسیار ویژه‌ای به مطبوع شدن هوای داخل آن کرده است.

فرودگاه بین المللی دبی (2)

فرودگاه ابوظبی

در مورد مهم‌ترین ویژگی‌های این فرودگاه هم می‌توان به مواردی چون فراهم کردن خدمات Cargo، برخورداری از مرکز بسیار مجهز تعمیر و نگهداری هواپیما و همچنین احداث پارک تجاری در این مجموعه  اشاره کرد. پیشرفت‌های این فرودگاه به اندازه‌ای چشم‌گیر و سریع بوده که حتی فرودگاه‌های نام آشنا و مطرحی مثل فرودگاه فرانکفورت آلمان، هیث رو لندن و شارل دوگل فرانسه هم این فرودگاه را رقیب جدی  و سرسخت خود تلقی می‌کنند.

>> ۶ هواپیما که هیچگاه طعم پرواز را نچشیدند

برای کلاس‌های پروازی گوناگون در این فرودگاه سالن‌های جداگانه و بی‌نظیری در نظر گرفته شده است که از جمله آن‌ها می‌توان لابی بسیار بزرگ و مدرن آن را نام برد که برای مسافران پروازهای فرست کلاسایرلاین اتحاد درنظر گرفته شده است. نکته دیگری که باید به آن توجه شود اینکه برای کلاس پروازی the Residence تنها فرودگاه‌های سیدنی استرالیا، جان اف کندی نیویورک در آمریکا و هیث رو لندن پذیرای  پروازهایی می‌باشند که مبدا آن‌ها فرودگاه ابوظبی است.

فرودگاه بین المللی دبی (3)

فرودگاه ابوظبی دبی

فرودگاه بین المللی دبی (Dubai International Airport)

فرودگاه بین المللی دبی که به عنوان پر رفت و آمدترین فرودگاه دنیا شناخته شده است، درواقع فرودگاه  اصلی شهر دبی و کشور امارات است؛ همچنین باید گفت که این فرودگاه در رده ششمین فرودگاه برتر جهان از نظر جابجایی بار قرار دارد.

به علاوه باید عنوان پر رفت و آمدترین قطب شرکت هواپیمایی برای هواپیمای غول پیکر و مدرن ایرباسA380 را نیز به این فرودگاه اعطا نمود. شما می‌توانید در هنگام خرید بلیط هواپیما و چارتر برای سفر به  مقاصدی که از طریق فرودگاه بین المللی دبی صورت می‌گیرد، با انتخاب نمودن ایرلاین امارات که اکثر پروازهای خارجی آن با این نوع هواپیما انجام می‌شود، لذت سفر با ایرباس A380 را نیز تجربه نمایید.

فرودگاه بین المللی دبی (5)

هواپیمایی Qantas

این فرودگاه این قابلیت را دارد که در طی سال، ظرفیتی معادل ۷۵ میلیون نفر را به مقاصد گوناگونی در دنیا جابجا نماید. علاوه بر شرکت هواپیمایی امارات، این فرودگاه قطب اصلی پروازهای هواپیمایی فلای دبی (Fly Dubai) نیز محسوب می‌شود. طبق آمار اعلام شده در هفته حدود ۸ هزار پرواز توسط  ۱۴۰ ایرلاین مختلف به ۲۷۰۰ نقطه متفاوت در سراسر این کره خاکی انجام می‌شود.

 

فرودگاه بین المللی دبی (6)

هواپیمایی Fly-Dubai

نکته قابل توجه در خصوص فرودگاه بین المللی دبی این است که این فرودگاه دومین سازه بزرگ دنیا و همچنین وسیع‌ترین فرودگاه جهان می‌باشد. باید این مورد را هم اضافه کنیم که در حال حاضر ۳ ترمینال پروازی در این فرودگاه وجود دارد که ترمینال شماره یک آن ترمینال اصلی بوده که کلیه پروازهای بین المللی به غیر از پروازهای شرکت هواپیمایی امارات در آن انجام می‌شود. در این ترمینال دو سالن مجزا برای مسافرین پروازهای فرست کلاس و بیزینس کلاس وجود دارد که هر کدام دارای امکانات مخصوص به  خود می‌باشند.

 

فرودگاه بین المللی دبی (7)

فرودگاه بین المللی دوبی

اما ترمینال شماره ۲ این فرودگاه تنها مختص پروازهای چارتر می‌باشد. البته در خصوص ترمینال شماره ۲ نیز بد نیست بدانید که علاوه بر پروازهای چارتر، پروازهای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی و سایر کشورهای  مشترک المنافع با امارات متحده عربی هم در این ترمینال صورت می‌پذیرد.

اما ترمینال شماره ۳ آن را می‌توان یکی از ویژه‌ترین ترمینال‌های پروازی این فرودگاه دانست که تنها پروازهای مخصوص شرکت‌های اماراتی یعنی شرکت‌های اتحاد، فلای دبی و امارات و همچنین شرکت هواپیمایی کوانتاس استرالیا در آن انجام می‌شود.

منبع : t3

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.